Aktualności


Projekt Tergumed w Gliwicach – Aktualnie!

IMG_1191

IMG_1210

 

Z powodu problemów bólowych kręgosłupa lędźwiowego, spowodowanych wieloma czynnikami cierpi obecnie coraz więcej osób. Jest to coraz powszechniejszy problem, który jest związany zarówno z osłabieniem siły mięśni tułowia, jak również zaburzeniem koordynacji pracy tych mięśni. Dlatego od października 2015 roku projekt Tergumed jest kontynuowany w Gliwicach w formie sześciotygodniowych treningów dla seniorów (osób powyżej 60 roku życia) z problemami bólowymi ze strony kręgosłupa lędźwiowego. Pacjenci uczestniczą w 6 tygodniowych turnusach, podczas których trenują zarówno z wykorzystaniem urządzeniach linii Tergumed700, jak również uczestniczą w gimnastyce ukierunkowanej na poprawę pracy kręgosłupa. Dodatkowo w treningach wykorzystywane są urządzenia z oporem elastycznym oraz platformy służące do ćwiczeń równoważnych. Treningi są dosyć intensywne ponieważ podczas sześciotygodniowego turnusu pacjenci ćwiczą przez godzinę dziennie, pięć dni w tygodniu.
Przed treningami wykonywane jest badanie siły mięśniowej oraz zakresów ruchomości za pomocą urządzeń tergumed700, dzięki temu badaniu można zaprogramować odpowiednie dla danego pacjenta obciążenia treningowe oraz zakresy w których prowadzone będą treningi na urządzeniach tergumed700, tak aby były one bezbólowe oraz efektywne. Dzięki badaniu izometrycznej siły mięśniowej poszczególnych grupy mięśniowych odpowiedzialnych za zgięcie, wyprost zgięcia boczne oraz rotacje odcinka lędźwiowego oceniany jest balans siły tych grup mięśni. W programowaniu treningu również uwzględniany jest balans mięśniowy który podczas ćwiczeń staramy się wyrównać. Badania kontrolne przeprowadzane są po dwóch, czterech oraz sześciu tygodniach terapii. Na podstawie badań kontrolnych modyfikowany jest program ćwiczeń tak aby dostosować go do aktualnego stanu pacjenta, jak również aby kontrolować postępy treningów.
Dodatkowo, oprócz urządzeń linii Tergumed700, do treningów używane są urządzenia firmy AC International East wykorzystujące opór elastyczny, służące do treningów mięśni kończyn dolnych oraz górnych, oraz platformy balansowe, dynamograficzne i stabilometryczne z wykorzystaniem których pacjent trenuje symetryczność obciążania kończyn dolnych, przenoszenie ciężaru ciała, rozkład obciążenia stóp oraz koordynację. Jak również urządzenia służącego do treningu mięśni głębokich w pozycji stojącej spinegym.
Pacjenci trenują w małych, czteroosobowych grupach, dzięki czemu możliwe jest indywidualne podejście do pacjenta, a trening w grupie wpływa dodatkowo motywująco. Po zakończonych już dwóch turnusach, w których wzięło udział kilkadziesiąt pacjentów, ponieważ projekt cieszy się od samego początku bardzo dużym zainteresowaniem, obserwujemy już w pierwszych tygodniach treningów znaczną poprawę siły mięśniowej, wyrównanie dysbalansów mięśniowych, poprawę koordynacji tych grup mięśniowych, a co najważniejsze znaczne zmniejszenie subiektywnych odczuć bólowych. Już po pierwszych dwóch tygodniach ćwiczeń pacjenci odczuwają zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz poprawę ruchomości odcinka lędźwiowego kręgosłupa.